Deutsch English

 

budova

E-SHOP HLINÍKOVÉ LEŠENÍ

Schodišťové roboty

Schodišťové roboty, Pianoplan, schodolez, pojmy které již zcela určitě zaslechli lidé kteří mají co do činění s přepravou či přemisťováním těžkých předmětů. Právě tito lidé znají všechna úskalí spojená např. se stěhováním, či pouhým přemístěním těžkého tresoru, rozvodné skříně nebo obyčejného klavíru z poschodí do poschodí.Pro většinu lidí jsou však tyto pojmy velkou neznámou a prakticky nevědí co si pod nimi představit. Podívejme se tedy poněkud blíže na tuto problematiku ,zamysleme se nad oblastí využití těchto strojů a podejme charakteristiky jednotlivých typů.

Oblast využití

Stručně lze oblast využití této techniky charakterizovat jako zvýšení bezpečnosti a produktivity práce při současném usnadnění pracovních úkonů v oblasti manipulace s vysoce hmotnými popřípadě objemnými předměty a to všude tam kde nelze využít těžkou techniku nebo stacionární zařízení. Co tato slova znamenají v praxi si ukažme na následujících příkladech. Začněme extrémním případem kdy vznikne potřeba přemístit tresor o hmotnosti 900 kg z poschodí do poschodí. Stacionární zařízení v budově je klasický osobní výtah jehož rozměry jsou ve vztahu k přemisťovanému předmětu sice dostatečné avšak jeho nosnost je pouze 400 kg. Pomocí schodišťového robotu SR 1750 lze tento úkol zvládnout ve velmi krátkém čase a s jedinou podmínkou. Touto podmínkou je přístup ke klasické zásuvce 230 V. Nejčastěji kladená otázka v souvislosti s výše uvedeným případem je jak naložit takto hmotný předmět na manipulační plochu stroje. Vysvětlení je velice jednoduché. Platforma, nebo jinak řečeno vrchní manipulační plocha je hydraulicky ovládaná a to tak, že ji lze nastavit z hlavní tzn. horizontální polohy tak aby byla v pravém úhlu s podlahou. Po připevnění přepravovaného předmětu k manipulační ploše se opět pomocí hydrauliky sklopí zpět do hozizontální polohy a je možno provést přemístění. Při manipulaci na schodech opět využijeme hydraulického systému a vyrovnáváme manipulační plochu tak aby byla stále v horizontální poloze a nedocházelo ke kopírování sklonu schodiště. Druhým případem , na druhé straně spektra obtížnosti je využití stroje SR Expres. Jde o nejjednoduší schodišťový manipulátor jehož využití je omezeno hmotností do 150 kg . Prakticky jde o klasický mechanický rudl který je navíc vybaven pásy . Tyto pásy které usnadňují pohyb po schodišti mají bateriový pohon. Mimo schodiště je stroj ovládán jako klasický rudl. Na první pohled se zdá, že nosnost 150 kg je zanedbatelná. Ten kdo však někdy stěhoval automatickou pračku do 4 poschodí domu bez výtahu však jeho služby okamžitě ocení. SR Expres je navíc na přání vybaven pohyblivou manipulační plochou pohybující se ve vertikálním směru a usnadňující nakládání naložených předmětů do vozidel.

Stručná charakteristika typů

Firma Lehmann technik ČR s.r.o. dodává na český trh ucelenou řadu 4 typů schodišťových robotů . Jednotlivé typy se liší především svojí nosností která se pohybuje od 150 kg do 1000 kg. Většina dodávaných typů má možnost doplňující výbavy na přání, např. vybavení dálkovým (kabelovým) ovládáním. Z vyjímkou typu SR 1750 jsou všechny typy bateriové, s externím plně automatickým nabíječem. Na přání je možno dodat i autonabíječ. Podívejme se tedy na jednotlivé typy.


Schodišťový robot SR Expres

Jde o nejednoduší dvourychlostní schodišťový robot kombinace klasického rudlu a pásového schodišťového robotu s nosností 150 kg. Vybavený dvěma snadno vyměnitelnými bateriemi s indikátorem nabití. Nabíjecí doba cca.4 hodiny. Hmotnost 29 kg. Na přání je možno dodat s vertikálně pohyblivou manipulační plochou.

SR EXPRES STANDARD
Stroj v základním provedení s nosností 150 resp. 175 kg (dle druhu provozu) dvojí ovládání a dvě rychlosti, možnost kabelového dálkového ovládání. Pohon bateriový
Cena:   110.000,- Kč   (cena je platná při kurzu EUR do 28,- Kč/EUR)

SR EXPRES ADVANST
Stroj s přídavnou horizontálně výsuvnou platformou ovládanou vrátkem. Nosnost 175 kg. Externí platforma s nosností 100 kg (ve vzpřímeném provozu) dvojí ovládání a dvě rychlosti, možnost kabelového dálkového ovládání. Pohon bateriový
Cena:   121.000,- Kč   (cena je platná při kurzu EUR do 28,- Kč/EUR)


Schodišťový robot SR 450

Jde o pokročilejší variantu výše uvedeného SR Expres o hmotnosti 49 kg která v sobě slučuje jednoduchost typu SR Expres a vyších variant schodišťových robotů. Jde rovněž o bateriově poháněnou jednotku, s externím nabíječem a indikací nabití, kombinaci klasického rudlu a pásového stroje s nosností 350 kg možností dálkového (kabelového) ovládání. Na rozdíl od SR Expres je SR 450 vybaven třetím podpěrným kolečkem jehož sklopení je ovládáno manipulační pákou. Toto kolečko usnadňuje pohyb pohyb po rovných plochách mimo schodiště.

SR 450
Stroj s nosností 350 kg tlačítkovým dvourychlostním ovládáním, pomocnám sklopným kolečkem a dálkovým kabelovým ovládáním Pohon bateriový
Cena:   245.000,- Kč   (cena je platná při kurzu EUR do 28,- Kč/EUR)


Shodišťový robot SR 1750

SR 1750 je určen pro přepravu předmětů do hmotnosti 1000 Kg . Pohon je zajištěn pomocí kabelu pro napětí 220 nebo 110 V dle přání zákazníka. Disponuje hydraulicky ovládanou manipulační plochou usnadňující nakládání vysoce hmotných břemen.Manipulace se strojem je zajištena standardně dodávanými doplňky včetně dálkového (kabelového) ovládání Jeho hmotnost je 175 kg.

SR 1750
Stroj s nosností 1000 kg řízený pomocí dvourychlostního dálkového kabelového ovládání. Stroj má hydraulicky naklápěnou nosnou plochu umožňující nakládání břemene přímo ze země. Současně tento systém umožňuje horizontální vyrovnávání břemene při pohybu do schodů. V ceně dodávky jsou 2 nájezdové rampy a točna. Tyto doplňky usnadňují manipulaci při nakládání a pohybu stroje. Pohon kabelem 2202 V.
Cena:   375.000,- Kč   (cena je platná při kurzu EUR do 28,- Kč/EUR)


Pianoplan

Jde o technicky nejdokonalejší bateriově poháněný stroj s nosností 600 kg. Tento stroj je dodáván ve 3 variantách které se navzájem liší především hydraulickým vybavením které ovládá pohyby manipulační plochy od horizontální polohy k vertikální a vyvažováním břemene . Všechny varianty jsou vybaveny hydraulicky ovládaným výsuvným segmentem na spodní části stroje při jehož vysunutí je možno stroj i s břemenem otáčet podél vlastní osy a dvěma motory. Toto vybavení umožňuje manipulaci v úzkých profilech na podestách schodišť a v neposlední řadě i nakládání do vozidla v němž je přepravován. Na přání je možno vybavit stroje řadou doplňků. Hmotnost stroje se pohybuje od 272 kg do 315 – dle vybavení a typu.

STANDARD HORIZONTAL VERTIKAL

  STANDARD HORIZONTAL VERTIKAL
Pracovní délka (mm) min. 1360 min. 1360 min. 1360
Délka stroje (mm) min. 1280 min. 1280 min. 1360 max. 1680
Šířka stroje (mm) 540 540 540
Délka ložné plochy (mm) 1205 1205 min. 1205 max. 1605
Šířka ložné plochy (mm) 430 430 430
Max. přední prodloužení (mm) 500 500 500
Min. výška ložné plochy (mm) 325 370 405
Max. výška ložné plochy (mm) 700 700 700
Hmotnost (kg) 275 315 320
Maximální nosnost (kg) 600 600 600
Rychlost (m/min.) 12 12 12
Výkont (W) 1200 1200 1200
Maximální tlak (bar) 110 125 130
Baterie 2x12 V 65 Ah 65 Ah 65 Ah
Pracovní výkon 50 poschodí 50 poschodí 50 poschodí

Video 1 (soubor AVI, 53 MB)
Video 2 (soubor AVI, 67 MB)
Video 3 (soubor AVI, 34 MB)

PIANOPLAN 600 SPEEDY STANDARD
Stroj se dvěma motory a pevnou ložnou plochou.
Cena:   298.000,- Kč   (cena je platná při kurzu EUR do 28,- Kč/EUR)

PIANOPLAN 600 SPEEDY HORIZONTAL
Stroj s dvěma motory a horizontálně vyrovnávací ložnou plochou.
Cena:   335.000,- Kč   (cena je platná při kurzu EUR do 28,- Kč/EUR)

PIANOPLAN 600 SPEEDY VERTIKAL
Stroj s nákladovou plochou naklápěnou do vertikální polohy a dvěma motory.
Cena:   345.000,- Kč   (cena je platná při kurzu EUR do 28,- Kč/EUR)


Celková informace

Schodišťové roboty jsou na českém trhu relativní novinkou. Říkáme li relativní znamená to, že v minulosti se do naší republiky dovážely tyto stroje individuálně se vším nebezpečím které v sobě individuální dovoz zahrnuje.Teprve v současné době je v České republice subjekt který se dovozem zabývá komplexně. Tato komplexnost nespočívá jen v zajištění potřebného servisu ale i komlexností své nabídky. Kromě toho jsme dle dostupných informací jediným subjektem v naší zemi který začal tyto stroje kromě prodeje i pronajímat. Co říci závěrem ? Snad jen pozvání. Přijďte se podívat, rádi vám výše uvedené stroje předvedeme a podáme další informace.